10/08/2014
Jak nejlépe financovat mimořádné výdaje, na které nám nezbyly peníze z výplaty? Nabízí se dvě oblíbená řešení, a to kreditní karta nebo rychlá nebankovní půjčka. Které z nich je lepší?
Rychlé půjčky jsou dnes poměrně populární záležitostí, zejména u mladé generace. Peníze ihned na výdaje, které se neočekávaně vyskytly, to zní velmi lákavě. Jedná se o nižší částky, zpravidla do 5000 Kč, s krátkou dobou splatnosti. Ta se pohybuje okolo 30 dnů.
Někdy je možno splátku prodloužit, samozřejmě za poplatek. Tyto půjčky nabízí mnoho nebankovních společností a dají se vyřídit kompletně přes internet. Mnohé nenahlíží do registru dlužníků a nekontrolují výši příjmů. Peníze obdržíte po automatickém schválení na svůj účet do několika minut nebo hodin, výjimečně za pár dní. Za tyto mikropůjčky se neplatí úroky, nýbrž jednorázové poplatky.
S kreditní kartou máte stále k dispozici dostatek peněz. Můžete si u nich zvolit různě vysoké limity a půjčovat si stále dokola. Je zde určitá bezúročná lhůta, ve které splatíte pouze to, co jste si půjčili, a nic navíc. Po uplynutí této lhůty ale naskakují vysoké úroky. Při správném použití může být kreditní karta dobrým pomocníkem pro nenadálé výdaje, nebo pokud nevycházíme těsně před výplatou.
Ve skutečnosti mnoho lidí neumí kreditní kartu správně používat. Možnost mít k dispozici stále dost peněz je příliš velkým lákadlem a lidé pak utrácejí zbytečně moc peněz za věci, které třeba ani nepotřebují. I když peníze včas splatí, nedaří se jim šetřit. A pokud včas splatit nestihnou, naskakuje vysoké penále. U mikropůjčky dopředu přesně víte, kolik zaplatíte. Je zde poplatek za půjčení, který mnoha lidem brání v tom, aby si půjčovali zbytečně mnoho. S kreditní kartou nelze přesně říct, kolik vás stojí. Peníze je možné využívat stále dokola. Pokud ale nestihnete peníze vrátit v bezúročném období, jsou zde úroky i nad 20 procent, což půjčku velmi prodraží.